Nasze dzieci żyją w świecie nadmiernych bodźców. Telewizja, Internet, telefony. Zwykłe czynności typu pójście do szkoły również stanowią dla nich duże przeżycie i wnoszą swego rodzaju stres. Dlatego zadbajmy o to, by w ich życiu była równowaga. Uczmy ich ciszy, o ile sami znamy jej dobroczynny wpływ. Relaksująca muzyka i chwila przerwy w pełnych entuzjazmu dniach zrobi bardzo wiele w ich rozwoju i samopoczuciu. Montessori sławna prekursorczynii lubianych teraz przedszkoli znała wagę spokoju i braku nadmiernych pobudzeń. W jej edukacji nie było zabawek, hałaśliwych przedmiotów, wszystko opierało się na wrodzonej dzieciom wyobraźni i kreatywności. Jej sposoby edukacji wracają do łask. Rodzice i nauczyciele chętnie wprowadzają różne ćwiczenia, które pomagają dzieciom uspokoić się i skoncentrować.

Istnieją zabawki edukacyjne, które nie pobudzają dzieci do działania, a raczej wprowadzają w spokojny i łagodny świat, którego tak ciężko doświadczyć, na co dzień. Specjalne maty do tworzenia kompozycji w atmosferze spokoju to bardzo atrakcyjny produkt. Właściwie taką matę można narysować kredą na boisku. Zabawa polega na układaniu tam kompozycji ze znalezionych przedmiotów. Wszystko odbywa się bez użycia słów. Zabawki edukacyjne inne od wszystkich, którymi rynek jest już nasycony, wprowadzające w świat odpoczynku to również szereg specjalnych oprogramowań komputerowych z ćwiczeniami relaksacyjnymi dostosowanymi do możliwości koncentracji dziecka. Chętnie wykorzystują je nauczyciele już w najmłodszych latach przedszkolnych. Pomagaj złagodzić napięcia u dzieci i je uspokoić. Istnieją zabawki edukacyjne i cały szereg specjalnych publikacji, które wciągają dzieci do długich angażujących gier i łamigłówek. Ciekawią najmłodszych na, tyle, że pozwalają skoncentrować uwagę na dłużej. Nawet zwykłe klocki konstrukcyjne mogą okazać się odstresowującym przedmiotem, o ile nie jest ich za dużo i nie zniechęcają dzieci.

Sukces dziecka leży w rękach dorosłej osoby. Od jej mądrości i przemyślności zależy to, czy dziecko nauczy się kreatywnie i zwycięsko rozwiązywać swoje problemy i zadania przed nim stojące. Od naszej inteligencji i wiedzy zależy kształt życia naszego dziecka. Bądźmy otwarci i mądrzy.