Gry planszowe stanowią świetną odskocznię od codzienności i od utartych sposobów spędzania czasu. Potrafią być bardzo atrakcyjne i wciągać na długie godziny. To już nie te same gry, co kilkanaście lat temu. Teraz są bardzo fascynujące i niczym nie ustępują grą internetowym ani pod względem grafiki, a nie pod względem zaangażowania. Gry planszowe to dobry sposób spędzania czasu i warto po nie sięgać. Wielu hobbystów takich rozrywek zna bardzo dobrze dostępne na rynku gry i ich całe kategorie. Jednak dla tych, którzy po raz pierwszy zdecydowali się kupić jakąś ciekawą grę, czy to dla siebie, czy na prezent potrzebnych będzie kilka cennych wskazówek.

Kupując gry planszowe należy określić ich cel. Po inne sięgniemy, gdy ich przeznaczeniem będzie umilenie wieczoru rodzinie, po inne, gdy wykorzystamy je do rozruszania towarzystwa na imprezie. Inne spełnią swoje zadanie na spotkaniu w gronie znajomych, a jeszcze inne, gdy zagramy ze swoim synem, który lubi przygody. Kategorie gier musimy wziąć, zatem, bardzo mocno pod uwagę. Kolejną ważną rzeczą jest stopień zaawansowania planszówek. Jeśli dopiero stawiamy swoje pierwsze kroki, nie warto wybierać bardzo zaangażowanych gier, gdyż mogą nas po prostu zniechęcić i zrezygnujemy z nich, zanim przygoda na dobre się rozpocznie. Jeśli ktoś do tej pory grał w Warcaby i Chińczyka to ciężko mu będzie podjąć  rozbudowane, strategiczne myślenie. Kupując gry planszowe należy wziąć pod uwagę ile osób będzie w nie grało. Bez sensu jest zakupić grę na kilka osób, gdy do dyspozycji będziemy mieli tylko siebie i swoje dziecko. No i oczywiście będziemy musieli wziąć pod uwagę gust naszych współgraczy, gdyż w trakcie gry każdy ma się dobrze bawić.

W większości sklepów personel pomoże nam w dokonaniu trafnego wyboru, wszystko wytłumaczy, podpowie, gdzie dokładnie możemy znaleźć to, czego szukamy. Również w sklepach internetowych możemy nawiązać kontakt z personelem, czy to przez formularz, czy korzystając z czatu lub infolinii. Z czasem, gdy gry planszowe nas wciągną i zechcemy kontynuować takie spędzanie czasu, będziemy coraz bardziej zorientowani w zawiłościach gier i dokonywać będziemy spontanicznego wyboru.